Sajnos korántsem olyan rózsás a helyzet a hazai zöld könyvtárügyben, mint például az Egyesült Államokban. A zöld könyvtár keresőkérdést a google-be beírva főként a Kulturális Innovációs Alapítvány Könyvtárát hozza ki eredményül. Azonban a KIA nem a klasszikus értelemben vett zöld könyvtár. Kialakításában nem, csak állományában nevezhető zöldnek, mivel környezetismerettel, környezetvédelemmel és mezőgazdasággal foglalkozó dokumentumok alkotják a gyűjteményét. Hasonló példa lenne az Országos Mezőgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ is, ahol a fenti témakörök mellett kertészeti, élelmiszeripari, vízügyi és vidékfejlesztési témakörökben találunk dokumentumokat.
Hazai példaként hozható könyvtár a 13. kerületi Radnóti Miklós Művelődési Központ (RaM), ahol megvalósulni látszik a külföldön tapasztalt fenntartható építkezés minden eleme. Nem véletlen tehát, hogy ebben a témakörben minden tartalomszolgáltató ezt az épületet hozza példának, mivel nehezen találnánk másikat. A helyi önkormányzat fizette a 3.5 milliárdos beruházást, a helyi érdekű klubbok és a MagyaRock Hírességek Csarnoka mellett ad otthont a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár egyik tagkönyvtárának. A BREEAM alapján épült intézményt hatalmas üvegfelületek borítják, tetőzetének egy részét növények borítják, amiket automatikus öntözőrendszer lát el a leghatékonyabb vízfelhasználás céljából.
Vízelvezető funkciója mellett remek szigetelést is nyújt az épületnek. A fűtést távhő valamint VRV rendszer biztosítja amiket számítógépes rendszer irányít a szellőztető rendszerrel együtt, biztosítva a lehető legoptimálisabb energiahasználatot.
Sajnos látható, hogy hazai példákat nehezen lehet hozni a témakörben. A főként államilag fenntartott valamint önfinanszírozású könyvtárak nehezen engedhetnék meg magukban az új épületek kialakítását. Az IFLA már a '90-es évektől jelzi útmutatóiban, hogy világszintű probléma a finanszírozás hiánya könyvtárügyben, ez Magyarországon halmozottan igaz. Az állami intézményekben a mindennapos működéshez szükséges támogatás sem áll mindig rendelkezésre, és kétség kívül lehetetlen lenne az ilyen könyvtárakban jövőről és fenntarthatóságról beszélni, amikor az állományuk bővítésére vagy felújítására sem tudnak pénzt fordítani.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.